Geg 192011
 

Paprastasis šermukšnis (Sorbus aucuparia) – mūsų krašte labai plačiai paplitęs augalas. Medis išauga iki 15 m aukščio. Laja reta, kiaušiniška. Jauni ūgliai pūkuoti, paaugęs – pliki. Lapai sudėtiniai, neporomis plunksniški, tamsiai žali, pliki iš viršaus ir plaukuoti iš apačios. Žiedai balti, specifinio kvapo, susitelkę gausiažiedėse skėtiškose šluotelėse. Žydi gegužės–birželio mėn. Vaisiai – maži, apvalūs, beveik rutuliškos formos obuolėliai. Juose būna nuo 1 iki 7 sėklų. Vaisiai – raudonos, oranžinės arba raudonai oranžinės spalvos obuoliukai, apaugę trumpais retokais plaukeliais, sultingi, kartoko skonio. Subręsta rugpjūčio-rugsėjo mėn. Vaisiai valgomi.

Paprastasis šermukšnis mėgsta drėgną ir purų dirvožemį. Lietuvoje auga lapuočių, spygliuočių bei mišriuose miškuose, kirtimuose, pamiškėse, auginamas soduose, sodybose, parkuose ir pakelėse. Tai vertingas dekoratyvinis, maistinis ir vaistinis augalas.

Paprastasis šermukšnis gali būti panaudotas bonsų kultūroje. Tiesa, sunku jį išsiauginti iš sėklos, bet galima gamtoje paieškoti natūraliai gražiai nuaugusių. Geriausia paieškas vykdyti kirtavietėse ar atsodinamo miško plotuose, kur miškininkai periodiškai iškerta savaime užsisėjusius medžius, o tarp jų – ir šermukšnius.

Išsikasti tokį medelį (o tiksliau – kelmą) geriausia ankstyvą pavasarį. Bet galima šį procesą nukelt ir kiek vėlesniam laikui.

Mano surastas egzempliorius kažkada anksčiau buvo dvikamienies.

Tačiau po keleto kamino patrumpinimų (kirtimų), vienas kamienas jau nebeataugo, o tarp jų įsimetė puvinys.

Todėl nebevegetuojančią dalį teko pašalinti.

Šaknis teko gerokai patrumpinti, stiebo žaizdas išvalyti iki kietos medienos.

Pradinis šaknynas iškasus

Šaknys gerokai patrumpintos, mediena išvalyta

Viršutinė stiebo dalis palikta netvarkyta, tik kiek pašalintos apgedusios, apipelijusios medienos dalys.

Substratas – miško žemė (paimta iš šermukšnio iškasimo vietos), lapinė daržo žemė, rupus smėlis, sumaišyti vienodais santykiais. Puskibiriui tokios žemės primaišyta medžio pelenų (galima naudoti ir trintą medžio anglį). Apatiniam substrato sluoksniui buvo primaišyta ir viena dalis perlito. Viršutiniame sluoksnyje ši uoliena atrodytų nenatūraliai, todėl pasodinus, substrato paviršius užbertas mišiniu be perlito.

Substratas. Apatinis sluoksnis (su perlitu) ir natūralesnis (be baltų perlito grūdėlių) viršutinysis sluoksnis

Šermukšnio šaknys pritvirtinamos viela.

Kamieno žaizdos pradžioje apibarstomos trinta medžio anglimi. Po kurio laiko mes jas užtepsime sodo tepalu.

Belieka užtikrinti taip pasodintam medeliui saulėtą vietą, reguliarų laistymą ir laukti, kol jis atžels ir paleis šaknis.

Informacijos apie rūšį šaltinis – Wikipedia.com

Jogaila Mackevičius

Sorry, the comment form is closed at this time.