Rgs 202010
 

Būna tyras vanduo – tai krištolo srovės,
Išsiveržę iš žemės pačių vidurių.
Jos teka ramiai, be krioklių, sūkurių
Akmenėlius dugne švariai nusiplovę.

Yra kitas vanduo – dvokiąs, prikirmijęs
Kūdrose, ežerų pakraščiuos, tarp maurų
Kad praeiti pro šalį koktu ir bjauru –
Bet jame žydi kvepiančios baltos lelijos…

Jonas Aistis

Taip ir žmogaus gyvenimas, kartais tekėdamas ramia vaga, kartais audringai iš aukštai kriokliu krisdamas ar sustingdamas kokiuose dauburiuose priverčia mus susimąstyti ir netikėtai pakeisti savo požiūrį į daugelį dalykų. Kas iki šiol mums atrodė svarbu, praranda prasmę, o įprasminamos visai kitos, iki šiol nevertintos mintys ir idėjos.

„Būtent tokių gyvenimo peripetijų išdavoje 1996 metais Alytuje gimė Ryto rasos sodas”, – prisimindamas sodo atsiradimo istoriją pasakoja jo įkūrėjas Kęstutis Ptakauskas. Mintis sukurti šį sodą gimė staigiai ir spontaniškai, atostogų pajūryje metu. Net nebaigęs atostogauti jis grižo namo ir ėmėsi darbo.

Akmenų sodas atsirado buvusio šiltnamio vietoje

Pradžia, kaip prisimenama, buvo sunki. Labai trūko informacijos apie tokio tipo sodo kūrimą, tinkamus jam augalus, jų formavimą, priežiūrą.

Tačiau ilgainiui aplink namus dingo mūsuose tradiciniai daržai, šiltnamis. Ėmė ryškėti naujojo sodo detalės. Daugiau pasakojimų apie sodo kūrimo pradžią ir istoriją skaitytojai gali rasti Kęstučio Ptakausko interneto svetainėje „Apmąstymuose Ryto rasos sode”.

Kaip tas vanduo bėgo metai, sodas augo ir keitėsi, atsirado dar stipresni ryšiai tarp atskirų jo dalių. Nors pats sodas dar nebaigė skaičiuoti savo antrojo gyvavimo dešimtmečio, jame lankantis atrodo, kad daug kas čia esti gerokai ilgiau.

Viena iš neatsiejamų sodo dalių – bonsų kolekcija. Kęstutis Ptakauskas pirmą kartą susidomėjo bonsais 1989 metais, kai iš draugo nusipirko pirmąjį medelį. Tada ir prasidėjo nuolatinė naujų medžių paieška gamtoje, jų formavimas, pažinimas. Dabar Ryto rasos sodo kolekcijoje per kelis šimtus bonsų. Tai – tik keletas jos fragmentų:

Vilniečiai ir sostinės svečiai rugsėjo 24-26 dienomis galės gyvai pamatyti dalį Ryto rasos sodo bonsų kolekcijos parodoje „Augalų labirintai„, organizuojamoje Vilniaus pedagoginiame universitete.

Šioje parodoje bus ne tik Kęstučio Ptakausko, bet ir pradedančiųjų Lietuvos bonsų entuziastų medeliai. Daugelis bonsų mėgėjų susižavėjo šiuo medžių formavimo menu būtent Kęstučio Ptakausko dėka – tiesiogiai seminarų metu ar besilankydami jo interneto svetainėje, todėl tiesiogiai ar neakivaizdžiai visus juos galima būtų vadinti jo mokiniais.

Kiti straipsniai: Delfi.lt „Parodoje „Augalų labirintai” – bonsų kolekcijos”

Jogaila Mackevičius

Sorry, the comment form is closed at this time.