Lap 172014
 

Azijos šalių kultūra ir menas pasaulyje tampa vis labiau populiarus. Taigi nenuostabu, kad ir Lietuvoje gana sparčiai populiarėja viena iš Azijos atkeliavusių meno sričių – bonsai medelių auginimas. Suprantama, kad ne visiems užtenka ryžto ir kantrybės įvaldyti šį iš pirmo žvilgsnio paprastą užsėmimą. Reikia nepamišti, kad medeliai yra gyvi ir su jais negalima elgtis kaip su moliu ar metalu. Molį galima perminkyti, metalą perlydyti, o netinkamai formuojamas medelis gali tiesiog nudžiūti. Pradėjus formuoti medelį procesas nesibaigs, kol augalas bus gyvas – jis kis visą laiką. Pasirenkant šį užsiėmimą reikia žinoti, kad reikės daug ryžto ir kantrybės. 

Prieš tai kol įsigysite pirmąjį savo medelį reikėtų nors minimaliai susipažinti su jų auginimu ir formavimu, apsilankyti internetinėse svetainėse, pabendrauti gyvai ar elektroninėje erdvėje su bendraminčiais. Šiais laikais informaciją apie šį pomėgį rasti nėra sunku.

Kur ir kaip įsigyti medelį? Toks klausimas kyla visiems. Dažnas pirmąjį medelį gauna dovanų, nupirktą prekybos centre ar gėlių parduotuvėje. Teko girdėti, kad tokius medelius kartais vadina „ekonominės klasės” bonsais. Suformuoti ir užauginti jie būna greitai, turi daug formavimo klaidų ir dėl ne visada tinkamos priežiūros atsiradusių trūkumų.  Tačiau pradedančiajam tai puiki proga įgauti įgūdžių ir patirties.

Bandoma bonsus užsiauginti ir iš sėklų. Tai labai ilgas kelias, ne visada pradėjus juo eiti, pasiekiamas bent kiek apčiuopiamas rezultatas. Pradedantiesiems jis tinka tik todėl, kad nuo pat sėjinuko palaipsniui susipažįstama su medelio poreikiais ir „kaprizais”.

Yamadori paieškų 2014 metų pavasarį Alytaus apylinkėse dalyviai

Yamadori paieškų 2014 metų pavasarį Alytaus apylinkėse dalyviai

Patarčiau medelių ieškoti gamtoje, tai ganėtinai paspartina procesą. Neverta būsimų savo augintinių ieškoti miškuose. Dažniausiai juose medeliai būna peraugę, ištįsę. Minimalizuoti juos labai sunku. Geriausia būsimų bonsų ruošinių ieškoti kirtavietėse, pakelėse, pamiškėse. Ten, kur augimo sąlygos nėra labai geros, bei gali pasitaikyti atvejų, kai medelis yra sužalojamas. Pavyzdžiui, per žiemą stirnos nugraužia jaunas šakutes, taip stabdydamos augimą. Ar medliai buvo pažeisti kertant mišką, bet sugebėjo vėl įsitvirtinti. Tokias ir panašias „represijas” patyręs medis, iškastas bei tinkamai pasodintas  ir kruopščiai prižiūrimas bei formuojamas, gali nustebinti rezultatais.

Dažnai pradedantys augintojai iškart per trumpą laiko tarpą, neįvertindami savo galimybių, įsigyja daug medelių, pradeda juos intensyviai formuoti ir… pražudo didžiąją jų dalį. Pradėti reikia neskubant, apgalvotai ir atsakingai, pasitelkiant kantrybę. Mokytis geriau pradėti nuo lapuočių medžių, jie ne tokie jautrūs persodinimams ir karpymams, greičiau augdami „užmaskuojantys” savo trūkumus ir jūsų klaidas.

Formuojant medelius kartais reikalingi specialūs įrankiai. Šiuo metu tikrai nesudėtinga juos nusipirkti, tik reiktų apgalvoti, ar iš karto jums jų visų reikia. Neverta turint keletą medžių iškart skubėti įsigyti brangų profesionalams skirtą komplektą.

Pradėjus auginti bonsus pamatysite, kad tai nėra pigus užsiėmimas. Reikės įrankių, grunto, konteinerių, trąšų ir svarbiausia – daug, daug laiko. O viskas kainuoja… Aišku čia kam ko ir kiek reikia. Vienam gal užteks vieno – dviejų medelių, kitus paveiks kolekcionavimo aistra – reikės vis daug ir daugiau. Turint kelis medelius, juos galima labiau išpuoselėti. Bet jei norite pasiekti daugiau, ko ne vienerių darbo ir kantrybės metų sudalyvauti rimtesnėje parodoje, apsiriboti keletu augintinių yra rizikinga. Kuo daugiau bandymų, tuo didesnė tikimybė pasiekt gerą rezultatą. Šiuo atveju bandymas – tai atskiras formuojamas medis. O meistru pradedama tapti tada, kai šis pomėgis ima virsti gyvenimo būdu.

VI bonsai ir suiseki parodos Vilniuje bonsų ekspozicijos fragmentas

VI bonsai ir suiseki parodos Vilniuje bonsų ekspozicijos fragmentas

Lietuvoje kol kas nėra labai daug šios meno srities entuziastų, tačiau periodiškai pastebimas vis didėjantis susidomėjimas. Kuo daugiau susidomėjusių – tuo daugiau patirties aplinkui. Bet vien pasikliaujant internetinėje erdvėje pateikiama informacija, rimtesnių rezultatų pasiekti sunku. Kartais svarbesnis paprastas gyvas paaiškinimas, pamatytas kad ir smulkmeniškas judesys ar veiksmas. O tai galima padaryti tik betarpiškai bendraujant su bendraminčiais. Todėl verta drąsiau lankytis rengiamuose mokymuose ir kituose renginiuose, tokiuose kaip yamadori paieškos, parodos, parodomieji formavimai.

2011-ųjų pavasarinio praktinio seminaro su Vaclav Novak ir Kęstučiu Ptakausku dalyviai

2011-ųjų pavasarinio praktinio seminaro su Vaclav Novak ir Kęstučiu Ptakausku dalyviai

Mes turime puikias galimybes užsiimti šia gyvojo meno rūšimi nes turime nuostabią gamtą, visus keturis metų laikus, tereikia rasti savyje kantrybės ir nepamiršti įžvalgos…

Arūnas Patapas

Kęstučio Ptakausko, Jogailos Mackevičiaus nuotraukos

Sorry, the comment form is closed at this time.