Spa 042011
 

Praeitą šeštadienį, spalio 1 d., Vilniaus pedagoginio universiteto Gamtos mokslų fakultete vyko baigiamasis 2011 metų BonsaiVilnius.lt organizuotas seminaras „Bonsai žiemą“. Seminare dalyvavo 14 žmonių, o tarp pristatomų temų buvo ne tik bonsų žiemojimas, bet ir praėję metai bei galimi ateities planai.

Šiandien skaitytojų dėmesiui – pirmoji seminaro tema…

PRAĖJUSIUS METUS APŽVELGIANT

Parodos

Atskaičiavus kiek daugiau nei metus, 2010-ųjų rugsėjo paskutinį savaitgalį šioje vietoje, VPU GMF vyko trečioji augalų augintojų, mėgėjų ir kolekcionierių organizuojama paroda „Augalų labirintai“. Šioje parodoje, tarp orchidėjų, sukulentų, sanpaulijų, vabzdžiaėdžių augalų buvo ir bonsų ekspozicija.

Į parodą pristatyti savo augintinius atvežė ne tik pradedantieji ir pažengę pavieniai entuziastai, bet ir patyrę meistrai – Kęstutis Ptakauskas (Ryto rasos sodas), Hajime Watanabe (Dainuojančių akmenų slėnis).

Viso bonsų ekspoziciją kūrė 19 meistrų, buvo eksponuojami 98 bonsai.

2010-2011 metų žiema (kaip ir visos prieš tai buvusios) bonsų gyvenime Lietuvoje praėjo ramiai, kaip ilsintis po sniegu. O pavasariui įsismarkavus, balandžio pabaigoje Kaune Lietuvos orchidėjininkų draugijos organizuojamoje parodoje „Žali horizontai“ taip pat buvo pristatyta bonsų ekspozicija.

Tiesa, dėl to, kad laikas buvo gana ankstyvas ir lauke žiemojantys medžiai dar nebuvo nubudę, dalyvių (kaip ir medžių) skaičius buvo mažesnis. Parodoje sudalyvavo tik pavieniai entuziastai, didieji Lietuvos bonsų sodai savo eksponatų į parodą neatvežė. Septyneri dalyviai sukūrė 17 medelių ekspoziciją.

Be jokios abejonės visų 2011-ųjų įvykių kulminacija – birželio pradžioje vykusi VI tarptautinė bonsai ir suiseki paroda bei II Japonijos menų festivalis.

Kęstučio Ptakausko organizuotoje parodoje keturias dienas Litexpo parodų rūmuose Vilniuje buvo eksponuojami bonsai medaliai, demonstruojama jų formavimo technika.

Bonsų ekspoziciją kūrė 20 dalyvių iš 9 pasaulio šalių, buvo eksponuojami 105 medeliai.

Teisybės dėlei turėčiau paminėti, kad 2011-aisiais buvo organizuota ir daugiau bonsų ekspozicijų, bet kadangi neteko jose lankytis, pristatyti jų negaliu. Pavyzdžiui, rudeninėje mugėje Kauno Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sode „Pakalnutės uoga“ taip pat buvo eksponuojami Kęstučio Ptakausko medeliai.

Taigi, bonsų kultūros mylėtojai 2011-aisiais metais lyg ir neturėtų skųstis. Pažiūrėti tikrai buvo į ką, tereikėjo skirti tik truputį savo laiko bei dėmesio.

Paskaitos, seminarai, pratybos

Nors visose parodose vyko ir bonsų formavimo demonstracijos ar paskaitos, dažniausiai viskas buvo parodomojo pobūdžio. Norintieji patobulinti savo praktinius bonsų formavimo įgūdžius ar juos įgyti taip pat turėjo iš ko rinktis.

Praeitais metais prasidėjusios bonsų dirbtuvės su Kęstučiu Ptakausku Artotekoje Vilniuje ir šiemet tęsė tradicijas, o rudeniop organizuojamas jau trečiasis šių dirbtuvių sezonas.

Pajūryje, Dainuojančių akmenų slėnyje, bonsų entuziastai galėjo registruotis ir dalyvauti bonsų mokykloje, kurią vedė ne tik specialistai iš Lietuvos, bet ir iš Japonijos.

Du kartus metuose (pavasarį ir vasaros pabaigoje) bonsai studija „Sensei“ Alytuje organizavo praktinius bonsų formavimo seminarus, kuriuose praktiniais bonsų formavimo įgūdžiais dalinosi Čekijos bonsų asociacijos prezidentas Vaclav Novak.

Nuo pat pavasario BonsaiVilnius.lt ir VPU GMF organizavo eilę praktinių seminarų (bonsų persodinimas, bonsų antžeminės dalies formavimas, išvažiuojamasis seminaras PrekybaAugalais.lt prekybos aikštelėje Balbieriškyje). Buvo organizuota teminė, Zyboldo obeliai skirta yamadori paieška Trakų apylinkėse. O vasarą kas mėnesį organizuotos Juodšilių popietės, kuriose kiekvienas norintis galėjo padedamas kolegų formuoti savo medį.

Organizuota keletas ir teorinių paskaitų: Japonijos kultūros festivalyje „nowJapan“ paskaita „Bonsai nuo pradžių“ ir ši paskaita – „Bonsai žiemą“.

Seminaro "Bonsai žiemą" akimirkos

Turbūt nieks neužginčys, kad kiekvienam norinčiam artimiau susipažinti su bonsų kultūra, įgyti praktinių įgūdžių šie metai buvo „derlingi“, suteikę nemažai galimybių. Tereikėjo jomis pasinaudoti, rasti savyje šiek tiek energijos ir užsispyrimo…

Tiek šiandien apie įvykius. Rytoj – likusios seminaro dalys: „Bonsai žiemą“ ir „Ateities planai“. Smagaus vakaro!

Jogaila Mackevičius

Giedriaus Kurtinio, Teresės Jokšienės, Nerijaus ir Ingos Smaidžiūnų, Danielės Šležienės nuotraukos

Sorry, the comment form is closed at this time.