Džiaugtis bonsai medelių sodo estetika žiemos metu gali tik tie, kurie turi patikimai apsaugotą vietą po atviru dangumi arba augina juos namuose. Visais kitais atvejais tenka pasirūpinti, kad sąlygos ramybės metu būtų kuo mažiau atšiaurios, grožis tampa antraeiliu faktoriumi.
Žiemos metu medžiais rūpinamės mažiau, rečiau juos aplankome, todėl labai svarbi išankstinė apsauga. Apsauga nuo dvikojų, keturkojų ir sparnuotųjų, apsauga nuo vėjo, gausaus sniego. Kaip paruošti medžius žiemai jau ne kartą buvo rašyta, tad šiuose straipsniuose nesunkiai rasite turbūt visą aktualią informaciją:
- Žiemai įsibėgėjus
- Atvejis. Žiemojimas balkone;
- Baigiamasis 2011-ųjų seminaras „Bonsai žiemą”. 2 dalis „Bonsų žiemojimas”;
- Dar viena „Šalčio atmintinė”;
- Ramybė. Artėjant žiemai;
- Ramybė. Artėjant žiemai (2) Paprastas prikasimas.
Šią vasarą pagaliau (gal reikėjo ir seniau tai padaryti) apjuosiau savo bonsų sodą tvora, patikimai saugančią nuo vyraujančių vakarinių vėjų. Medžių nėra taip daug, tad nuo gausaus sniego, galinčio išlaužyti trapesnes medžių šakas ar netinkamai nulankstyti suvieluotas, apsisaugoti nėra sunku. Tereikia laiku nupurtyti ant šakų susikaupusį sniegą. Paukščiau mūsų krašte daug žalos žiemos metu nepadaro. Varnom, kėkštam ir panašiem vagišiam bonsai medeliai nėra įdomūs – maisto ant jų nerasi. Nebent tai būtų kokia deranti zyboldo ar miškinė obelis, kankorėžius subrandinęs spygliuotis. Smulkieji sparnuočiai vargu ar gali kaip nors pakenkti.
Tad lyg ir būčiau šiemet galėjęs beveik visus medžius palikti žiemoti po atviru dangum (žinoma, išskyrus tuos, kuriems mūsų žiemos natūraliai per šaltos). Bet prieš kelis mėnesius kieme atsirado naujas šuo, vis dar nesuvokiantis, koks didelis nusikatimas yra lįsti prie bonsai medelių. Instinktai yra instinktai – su jais kovoti sekasi sunkiai, tad jei keturkojis draugas kažką pridirba jūsų sode, kaltinti galit tik save – per mažai pasirūpinta apsauga. Teko į tai atsižvelgti, ir šiai žiemai palikau tik keletą jaunesnių, atsparesnių, kurių jau nereikia gailėti – įvairių rūšių kadagių ir zyboldo obelį. Visi jie kaip pionieriai išrikiuoti ant lentynos prie pat tvoros. Iki kitos žiemos, tikiuosi, užteks laiko naujokui išaiškinti, kad į bonsai medelius galima tik žiūrėti – ir nieko daugiau…
Visi kiti sutartinai kaip ir ankstesniais metais iškeliavo į šiltnamį. Čia tradiciškai: augantys minkštesnio plastiko vazonuose prikasti žemėn, pasodinti į šalčiui atsparius indus – sustatyti ant lentynų.
Kodėl taip? Medžiai žiemai prikasami ne tam, kad apsaugot šaknis nuo šalčio, nes spustelėjus dešimties laipsnių šaltukui, žemė įšąla giliau nei siekia vazono dugnas. Taip prikasdami apsaugom patį vazoną nuo šalčio sukeltų pažeidimų. O ant lentynų, stelažų, pakylėtų nuo žemės bent jau aš statau medžius dėl dviejų priežasčių: (1) kad neslėgt be reikalo paties šiltnamio grunto, (2) neištept pačių vazonų.
Jei vazonai sustatomi ant žemės, paprastai patiesiama kokia nors danga, kuri trukdo šiltnamio grunto dujų apykaitai – prastėja jo struktūra, jis rūgštėja, sulėtėjus aerobiniams procesams nespėja perpūti organinės medžiagos. Iš rudens šiltnamio gruntas gausiai būna patręštas organinėmis trąšomis, per žiemą susitepę indai po to būna sunkiai nuvalomi, įsigėrusi neperpuvusi organika dažnai supelyja. Tai kenkia tiek estetiniam bonsai medelių vaizdui, tiek jų augimui, nes pro laidžias indo sieneles patekęs perteklinis azotas gali paskatinti stiprų pavasarinį prieaugį, kurio bonsai kultūroje dažniausiai nereikia.
Ruduo šiemet labai geras, ilgas, grybingas… Medžiai gilesniam žiemos miegui spėjo puikiai pasiruošti. Ateinanti žiema neturėtų kelti problemų. O ir formuoti kai kuriuos žiemos metu yra gerokai lengviau, kad ir todėl, jog tada jie be lapų, matosi kiekviena šakelė, gerai galima įvertinti tiek visą medžio siluetą, tiek atskiras vainiko dalis. Taigi, šiltnamyje atsirado visa lentyna žiemos formavimui atrinktų ruošinių.
Keletas susitikimų prie vielų ritinėlio, keletas savaitgalių ar ilgesnių vakarų – ir visi jie iki pavasario bus suformuoti ir pasiruošę naujam augimo sezonui.
Jogaila Mackevičius
Sorry, the comment form is closed at this time.