Sau 022016
 

skroblas3Žiema, nors ir neskubėdama, bet vis gi atėjo. Lyg ir viskas vyko teisingai. Pradžioje merkė lietus, prigirdė žemę. Tada ėmė spaust lengvas šaltukas, o kartu ir pradėjo snigti. Kai viskas buvo sniegu užklota, šaltukas spustelėjo stipriau. Tad skųstis neturėtumėm. Kad ir kaip tie šalčiai nepatiktų, žiema mūsų krašte – privalomas metų laikas. Per jį gamta pailsi, atsirenka stipriausius, ištvermingiausius, susidoroja su parazitais.

Ko reikėtų nepamiršti žiemos metu? Visų pirma, žiemojančių po atviru dangumi medžių. Nesvarbu, ar jų vazonai prikasti į žemę, ar stovi ant lentynų, apsauga nuo „šaltosios porelės” – žvarbaus vėjo ir gausaus sniego – niekada nepakenks. Ir jei nuo vėjo apsaugą pasiruošiame prieš žiemą, tai nuo sniego tenka saugotis reguliariai. 

Žiemojantiems šiltnamyje nei vėjas, nei sniegas nebaisus. Čia tereikia pasirūpinti apsauga nuo tiesioginių saulės spindulių, galinčių sukelti nepageidautinus temperatūros svyravimus. Pavyzdžiui, šįryt lauke buvo -18ºC, šiltnamyje -9ºC. Šiltnamis apsnigtas. O jei sniego dangos ant stiklinio stogo nebūtų, vidurdienį temperatūra galėtų perkopti ir nulio laipsnių ribą. Bet vos saulei nusileidus, kristų labai staigiai. Nuo tokių svyravimų saulėtomis dienomis galėtų apsaugoti stiklų nubalinimas ar uždengimas pusiau skaidria medžiaga, dalinai sulaikančią saulės šviesą.

Kambaruose daugiau kovojam su sausu oru nei su žiemos šalčiu. Bet nereiktų pamiršt, kad kovos fronto linija tarp radiatorių šilumos ir žiemos šalčio eina būtent lango stiklu (kartais ir palange). Verta patikrinti, ar „netyčia” koks vazonas neprisilietė prie stiklo, kurio žema temperatūra gali persiduoti substratui, net gi jį užšaldydama (nepaisant to, kad kambaryje ir arti dvidešimties laipsnių šilumos).

Šiek tiek šalčio sukaustytų medžių nuotraukų. Ar pastebite, kad šaltis mažiau iškiloja samanomis dengtą substratą? Ir kaip atrodo šalčio pagavus gryna drėgna akadama?

Jei kilo klausimas, kodėl sniegas nenuvalytas nuo apsnigtų kadagių šakų, atsakysiu iš karto – jo nedaug, šakos nesunkiai atlaikys tokį kiekį. Be to, sniegas papildomai apsaugo ir nuo šalčio, ir nuo tiesioginės saulės spindulių. Jei prisnigs daugiau, tada nedelsiant bus panaudota maža minkšta šluotelė ir sniegas nuo šakų bus pašalintas.

Gal dar kažkas pasirodys keisto ir nesuprantamo?..

žiemojimo tema forume.

Jogaila Mackevičius

Sorry, the comment form is closed at this time.